Umělá družice může nabývat nejrůznějších podob
Když se podíváte směrem vzhůru k nebesům, buďte si jisti, že nad Vašimi hlavami létá spousta věcí, a nejsou to pouze perseidy. Typickým příkladem je umělá družice. Těch jsou desítky. Ano, až tak produktivní je člověk, který do vesmíru vypustil skutečně velké množství odlišných předmětů a zařízení.
- Umělé kosmické těleso.
- Jinak označovaná jako umělý satelit.
- Nachází se na rozdílných oběžných drahách.
Umělá družice podle oběžné dráhy
První dělení umělých družic je na základě toho, v jaké výšce se pohybují. To znamená, na jaké jsou oběžné dráze. Pokud je to do 1 200 km nad zemí, je to nízká oběžná dráha zvaná LEO. Výška do 35 286 km je považována za střední oběžnou dráhu MEO. Cokoliv létajícího výše je spjato se zkratkou GEO neboli geostacionární oběžná dráha. Umělá družice může podle své konstrukce a významu putovat vždy na některé z nich.
Umělé družice v otázkách a odpovědích
Když přijde na přetřes umělá družice, je třeba se zamyslet i nad její konstrukcí. Také velikost družice přináší další rozdělení. Klasická družice váží několik tun. Pokud jde o objekt v řádu několika stovek kilogramů, hovoříme o minisatelitu. Když narazíte na název mikrosatelit, váží umělá družice několik stovek gramů až kilogramy. To nejzásadnější dělení umělých družic je podle jejich účelu. Jednotlivé typy Vám představíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.
Umělé družice mohou být astronomické, geodetické, geofyzikální nebo biologické.
Jak už prozrazuje její název, jde o globální družicový polohový systém.
Jejich označení znělo „komunikační“.
Ano, pro takové případy jsou aplikovány špionážní a vojenské družice.
Kromě všech výše zmíněných to mohou být také ty meteorologické a radioamatérské. Meteorologické družice slouží k získávání dat souvisejících s předpovědí počasí a povětrnostních podmínek.
Publikováno: 21. 04. 2021
Kategorie: Věda