Perseidy přináší zajímavou podívanou na obloze

Pokud se alespoň trochu zajímáte o noční oblohu, jistě Vaší pozornosti neunikl výraz Perseidy. Mnoho čtenářů jej bude mít spojeno s „padajícími hvězdami“, a do určité míru tomu tak opravdu je. Jde totiž o kometární meteorický roj.

První zmínky o Perseidách pochází z roku 36, konkrétně z Číny. V Evropě k tomuto objevu došli až o mnoho let později v roce 811. Ve své podstatě Perseidy vznikly z komety, jejíž název je 109P/Swift-Tuttle. Na tuto věc, respektive na shodu drah Perseid s touto kometou svět upozornil známý astronom pocházející z Itálie. Byl to Giovanni Schiaparelli.

Kdy můžete pozorovat Perseidy?

Tento roj je na obloze zpozorovatelný od 17. července do 24. srpna, přičemž první polovina srpna je v tomto ohledu asi nejaktivnější. Když v letech 1991 až 1993 procházela kometa kolem Země, vidět byly stovky meteoritů za hodinu, což je trojnásobně více než lze pozorovat každý rok nyní. Doba jejího oběhu je 133 let. To znamená, že se opět ke Slunci vrátí někdy kolem roku 2126.

Zajímavosti o Perseidách

Pokud se Vaším cílem nestane zrovna nějaký asteroid, ale Perseidy, hodí se Vám určitě pár zajímavostí. Například to, že se jim lidově říká Slzy sv. Vavřince. Meteority z tohoto roje se k Zemi blíží rychlostí 59 km/s a jejich velikost je podobná hrášku. Opakem toho je kometa 109P/Swift-Tuttle, která je v podstatě mateřskou kometou roje. Průměr jejího kometárního jádra je asi 26 km. Právě těleso podobné velikosti mohlo kdysi za vyhubení života na Zemi při srážce s meteoritem. Kometa by se měla k Zemi těsně přiblížit v roce 3044.

Možná stojí také za zmínku, že Perseidy, respektive samotné částečky při vstupu do atmosféry rapidním tempem mění svou teplotu. Ta dosahuje hodnoty přes 1 600 stupňů Celsia. Nejvíce meteoritů lze vidět povětšinu v ranních hodinách. Nezapomeňte a počkejte si na tu zajímavou podívanou na nebesích.

Publikováno: 07. 10. 2020

Kategorie: Věda

Autor: JanForbes

Tagy: kometa 109P/Swift-Tuttle | Perseid | Perseidy | roj Perseid