Asteroid letící na obloze.

Asteroid – víte, co tohle pojmenování znamená?

Asteroid je pojem, který je využíván spíše z historického hlediska. Jeho současný a správný význam má znít planetky. A to už je přece jenom trochu vypovídající. Jde o tělesa ve vesmíru. Ta jsou mnohdy dalekohledy téměř nezpozorovatelná. Ve své podstatě jde o malou planetku podobnou hvězdám, jichž je ve sluneční soustavě opravdu přehršel. Člověk jich datoval několik stovek tisíc.

Podle čeho se rozdělují asteroidy?

Asteroidy mají pochopitelně své kategorie, do nichž jsou zařazovány. Mnozí vědci nazývají seskupení asteroidů jako rodiny, a to na základě jejich oběžných drah. Jednotlivé skupiny asteroidů mezi sebou mohou mít jisté spojitosti. Například od roku 1975 je asteroid rozeznáván podle jeho zabarvení.

Jsou to například asteroidy typu C neboli uhličité, a těch je pravděpodobně nejvíce. Údajně kolem 75 %. Přibližně 17% zastoupení má pak asteroid typu S, který je označován jako křemičitý. Všechny ostatních asteroidy spadají do kategorie těch kovových čili asteroid typu M.

Jak hledat asteroid na obloze?

Asi většina asteroidů byla nejprve hledána dalekohledy, později fotografována a zkoumána nejrůznějšími stereoskopy. V poslední době jsou využívány i moderní technologie a počítačové systémy. Nadčasová zařízení v současnosti slouží i pro objevování nebezpečných asteroidů, které mohou ohrozit nejenom mezinárodní vesmírnou stanici ISS, ale také samotnou planetu zemi. K dispozici jsou systémy od Spacewatch, přes Lincoln Near-Earth Asteroid Research, až po Catalina Sky Survey a Asiago-DLR Asteroid Survey.

Ostatně, právě asteroidy stály za vymíráním na naší planetě ve starých dobách. Například před 66 miliony lety jeden z nich narazil do země v místech Mexického zálivu.

Některá jména asteroidů nesou i stopu českých objevitelů. Typickým příkladem je asteroid 3336 Grygar, dále pak 9822 Hajduková, 3337 Miloš a 10919 Pepikzicha. Asteroidy nabývá i jiných pojmenování než po svých objevitelích, což dokazuje třeba výraz Centauri a jemu podobné. Tak neváhejte, vyndejte svůj hvězdářský dalekohled a zaměřte jej směrem k noční obloze a nebesům. Možná něco objevíte.