Mezinárodní vesmírná stanice známá pod zkratkou ISS

Ve vesmíru se nachází nejenom spousta planet, asteroidů a perseidy, ale také dílo člověka, kterým je mezinárodní vesmírná stanice. Anglicky označovaná, jako International Space Station. Právě z tohoto výrazu vznikla všem moc dobře známá zkratka ISS. Ta se skládá hned z několika částí. Ty byly do vesmíru postupně vyneseny.

Stanice ISS se pohybuje na oběžné dráze ve výšce zhruba 400 kilometrů od zemského povrchu. Zemi dokáže oběhnout zhruba za 92 minut, což odpovídá rychlosti kolem 27 720 km/hod. Její obydlení je trvalé od roku 2000, kdy na ní vstoupila první posádka. Mezinárodní vesmírná stanice je víceméně společným projektem hned několika kosmických agentur. Patří mezi ně dominantní NASA, dále pak JAXA, Roskosmos, CSA a ESA. Právě ESA má evropské zastoupení čítající celkem jedenáct zemí, mezi nimiž pochopitelně není Česko.

Mezinárodní vesmírná stanice a její historie

Prvním modulem směřujícím do vesmíru byl Zarja, a to v roce 1998. I když je pravdou, že prvopočáteční historie ISS se začala psát už v roce 1984, kdy došlo k vyhlášení vesmírného plánu. Od roku 1998 začaly být do vesmíru s maximální pravidelností přepravovány i mnohé jiné moduly. Některé z nich byly zrušeny, jiné se naopak využívají dodnes. Mezi ty slavnější patří rozhodně Destiny, Canadarm2, Harmony, Dextre, S6 Truss, Cupola, Rassvet, Bigelow Expandable Activity Module a další.

Tyto moduly byly na oběžnou dráhu vyneseny různými nosnými prostředky. Kromě nosné rakety Proton to byl také raketoplán Endeavour, Discovery, Sojuz U, Atlantis a Falcon 9.

Zajímavostí je i to, kolik finančních prostředků Mezinárodní vesmírná stanice ISS stála. Bylo to určitě více jak 160 miliard amerických dolarů. Tyto investice byly pochopitelně rozděleny mezi jednotlivé země angažující se v tomto vesmírném programu. Největší rozpočet jde za organizací NASA, v závěsu je Rusko, Evropa, Japonsko a Kanada. Z těchto čísel tedy jasně vyplývá, že Mezinárodní vesmírná stanice ISS je tak nejdražším objektem světa.