Matematika je vědou, která je hodně obsáhlá. Její nedílnou součástí jsou matematické symboly definující nejrůznější úkony, od běžného sčítání, až po definiční obor, procenta a mnohé další. Abyste se vůbec dokázali orientovat v matematice, musíte znát význam jednotlivých symbolů. Pak pochopitelně závisí i na tom, zda dokážete jednotlivé funkce nejenom popsat, ale také vypočítat. To už je ale věc druhá.
My se v dnešním článku zaměříme právě na matematické symboly. Seznámíme Vás s těmi nejčastějšími, které Vás mohou potkat nejenom ve školních lavicích, ale i v životě.
Základní matematické symboly
Na počátku všeho jistě můžeme přeskočit znaménka pro odečítání a sčítání stejně, jako symbol pro procenta a různé typy závorek, od těch kulatých až po hranaté. Pojďme se vrhnout na skutečné matematické symboly.
Typickým příkladem je horní index využívaný pro mocniny x2. S mocninami pochopitelně souvisí odmocniny, které jsou znázorněny symbolem √. Pokud potřebujete někde vyznačit faktoriál, použijete vykřičník „!“. Když pracujete s absolutními hodnotami, neopomínejte na ty správné rovné závorky |x|. Ludolfovo číslo neboli Pí je znázorněno prostřednictvím symbolu π a Eulerovo číslo naopak jako e.
Složitější symboly užívané v matematice
Nejsou to pochopitelně jenom základní matematické pojmy, s nimiž se můžete setkat. Kapitolou samou o sobě jsou ty složitější, se kterými vás nyní trochu podrobněji seznámíme. Je to například definiční obor označovaný D(f) a s ním související obor hodnot spojený s funkcemi H(f). V případě množin a podmnožin se nejčastěji využívají symboly ⊆, ∈, ×. V rámci složitějších symbolů bychom neměli opomíjet ani na derivaci funkcí značenou f′. V okamžiku, kdy se dopracujete k ještě náročnější matematice pokrývající výrokovou logiku, jistě Vás neminou matematické symboly typu ∧, ∨, ⇒, ⇔, ¬. A na závěr si můžete nechat ještě představení kombinačního čísla (1/2).
Jak můžete správně tušit, matematické symboly mohou nabývat nejrůznějších podob. S těmito všemi výše uvedenými byste ale měli rozhodně vystačit.