Humanoidní robot je reálnou napodobeninou člověka

Roboti jsou něčím, co doprovází lidstvo nějakou tu dobu. Samotný pojem se objevil už v 17. století. V nadcházejících letech pak přišly skuteční, techničtí roboti. Z automatizovaných zařízení, která se moc nepodobala člověku, vzešly modely, u nichž si patřičné shody nelze nepovšimnout. Právě s takovými výdobytky se objevil pojem humanoidní robot, o němž se zmíníme trochu podrobněji.

Humanoidní robot a jeho konstrukce

Samotné označení těchto robotů mnohé prozrazuje. Humanoidní robot je svým vzezřením maximálně podobný člověku. Jednoduše řečeno má antropomorfní tvar. Jeho konstrukce je obdobná, jako tělo člověka. To znamená, že se skládá z trupu, hlavy a horních a dolních končetin.

V tomto směru vznikla řada nejrůznějších a známých projektů. Je to například humanoidní robot Honda P1. Ten byl vyvíjen v letech 1993 až 1997, kdy vznikly ještě další dvě verze s označením P2 a P3. Mnohem věrnější kopií se stal humanoidní robot ASIMO. Ten byl vytvořen v roce 2000. V jeho případě se stavitelé ze společnosti Honda snažili posunout své dosavadní úspěchy na vyšší úroveň. Robot dokáže rozpoznat a zároveň reagovat na lidskou řeč. Zároveň přišlo na přetřes ovládání myšlenkou.

Robot s názvem Sofie

Věda a technika jdou pochopitelně neustále kupředu, a proto se není čemu divit, že v roce 2016 na svět přišel další humanoidní robot s názvem Sofie. V jeho případě byla posunuta především vizuální stránka robota. Dokonale kopíruje podobu člověka, a to včetně gest v obličeji. Sofie tak nakročila k plnohodnotnému chování člověka a kategorizace humanoidní je v jejím případě opravdu na místě. Zajímavostí je to, že inspirací pro vzhled tohoto robota se prý stala známá herečka Audrey Hepburn.

Tak uvidíme, kam se bude svět robotiky nadále vyvíjet, a to především v oblasti humanoidních strojů. Třeba to budou jednou právě tito roboti, kdo se nám stanou dostupnou pomocnou silou v domácnosti a jejich náplní se stane třeba i Mezinárodní vesmírná stanice ISS.

Publikováno: 09. 10. 2020

Kategorie: Věda

Autor: JanForbes

Tagy: humanoidní robot | robot | robot ASIMO | robot Sofie | roboti