Albert Einstein je nejznámějším vědcem všech dob

Když se řekne nejslavnější vědec všech dob, většinu z Vás jistě napadne jméno Albert Einstein. A není se čemu divit. Tento teoretický fyzik se proslavil mnoha věcmi. Narodil se v roce 1879 v německém Ulmu a zemřel v roce 1955 v americkém New Jersey, konkrétně v menším městečku zvaném Princeton.

Už od útlého mládí se tento vědec nadšeně zajímal o matematiku a fyziku. Těmto oborům propadl v maximální možné míře a staly se v podstatě jeho životní cestou.

S čím přišel Albert Einstein?

Za svůj život provedl Einstein řadu nejrůznějších pokusů a přišel s přemírou zajímavých nápadů. Některé z nich pochopitelně posunul mnohem dál, a právě díky nim se stal slavným a celosvětově uznávaným. Stejně jako od Pythagora vzešla Pythagorova věta, od Alberta Einsteina přišly jiné věci.

Byl to například Brownův pohyb. Jeho první článek v tomto směru vyšel v roce 1905 a týkal se pohybu mikro částic rozptýlených v kapalině. Využíváno přitom bylo kinetické teorie tekutin a zároveň vzešel důkaz reality atomů.

V roce 1921 obdržel Albert Einstein Nobelovu cenu, a to za fotoelektrický jev. V této souvislosti pracoval s dělitelností energie a myšlenkou světelných kvant.

Speciální teorie relativity

Albert Einstein v rámci svých pracovních aktivit vydal také článek s názvem O elektrodynamice pohybujících se těles. A právě tento text se stal okénkem do speciální teorie relativity. Ve své podstatě vyvrátil newtonovskou fyziku a zaměřil se na teorii hmoty, času, energie a vzdálenosti. Za zmínku stojí i jeho pracovní ekvivalent energie a hmotnosti. Článek na toto téma publikoval v roce 1905.

Vědec Albert Einstein byl po smrti podroben pitvě, konkrétně jeho mozek, v rámci něhož se zjistilo, že jeho temenní lalok byl o 15 % větší než je běžné. A právě tato část mozku má pozitivní vliv na celkové matematické myšlení. Tento člověk se vědcem zkrátka narodil a své znalosti náležitě využil.

Publikováno: 04. 10. 2020

Kategorie: Věda

Autor: JanForbes

Tagy: Albert Einstein | Einstein | fyzik | matematik | teorie relativity | vědec