Rozkvétejte s námi: Tajemství pěstování begonií odhaleno!

Pěstování Begonií

Výběr správné odrůdy

Svět begonií je ohromující a nabízí nepřeberné množství tvarů, barev a velikostí. Výběr té pravé odrůdy pro vaši zahradu nebo domov tak může být náročný. Než se vrhnete do nákupu, zvažte, kam chcete begonie umístit. Potřebujete odrůdu do stínu, polostínu nebo na slunce? Hledáte převislou begonii do truhlíku, kompaktní druh do květináče nebo chcete rozzářit záhon? Pro začátečníky jsou ideální nenáročné druhy, jako voskovka (Begonia semperflorens) nebo begonie hlíznatá (Begonia tuberhybrida). Voskovky potěší bohatým kvetením po celé léto a snadno se množí. Hlíznaté begonie zase okouzlí obrovskými květy nejrůznějších barev. Nebojte se experimentovat a kombinovat různé druhy a barvy. Fantazii se meze nekladou a begonie vám vaši péči bohatě oplatí záplavou květů.

Světlo pro krásné begónie

Begónie jsou proslulé svými krásnými listy a květy, ale abyste si jejich krásu užili naplno, potřebují dostatek správného světla. Světlo je klíčové pro fotosyntézu, proces, kterým rostliny přeměňují světelnou energii na energii chemickou, kterou pak využívají k růstu a kvetení. Begónie obecně preferují jasné, nepřímé světlo. Přímé sluneční světlo může jejich listy snadno spálit, zejména během horkých letních dnů. Ideálním místem pro begónie je proto parapet orientovaný na východ nebo západ, kde budou mít dostatek světla, ale nebudou vystaveny přímému slunci. Pokud máte begónie umístěné na parapetu orientovaném na jih, je vhodné je chránit před přímým sluncem záclonou nebo žaluziemi. Nedostatek světla se projeví vytahováním rostlin za světlem, listy budou bledé a slabé a rostlina bude méně kvést. V takovém případě je vhodné begónii přemístit na světlejší místo nebo zvážit použití umělého osvětlení.

Ideální teplota a vlhkost

Begónie, ať už hlíznaté, stálezelené nebo královské, pocházejí z tropických a subtropických oblastí, proto pro svůj růst a kvetení vyžadují teplejší prostředí a vyšší vzdušnou vlhkost. Ideální teplota pro pěstování begónií se pohybuje v rozmezí 18-24 °C během dne a okolo 15-18 °C v noci. Důležité je vyhnout se náhlým teplotním výkyvům, které by mohly rostlinu oslabit a vést k opadávání listů a květů. Begónie ocení zvýšenou vzdušnou vlhkost, ideálně okolo 50-60%. Této hodnoty lze dosáhnout pravidelným rosením rostlin, umístěním misek s vodou v jejich blízkosti nebo použitím zvlhčovače vzduchu. Naopak suchý vzduch, typický pro panelové byty, begóniím nesvědčí a může vést k hnědnutí okrajů listů a napadení škůdci, jako jsou svilušky.

Pěstování begonií je jako malování světlem a stínem, s listy jako plátnem a květy jako zářivými tahy štětcem.

Zdena Procházková

Správná zemina a květináč

Begónie preferují vzdušný a dobře propustný substrát, který je zároveň bohatý na živiny. Ideální je směs rašeliny, kompostu a perlitu. Rašelina dodá zemině kyselost, kterou begónie milují, kompost zajistí dostatek živin a perlit se postará o vzdušnost a dobrou drenáž. Důležité je vybrat květináč s odtokovými otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat a kořeny neuhnívaly. Velikost květináče volte podle velikosti rostliny, ale obecně platí, že begónie nemají rády příliš velké nádoby.

Srovnání pěstování begonií v interiéru a exteriéru
Vlastnost Interiér Exteriér
Světlo Jasné, nepřímé světlo Polodstín, ranní slunce
Zálivka Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou Zalévejte pravidelně, nechte půdu mezi zálivkami mírně proschnout
Teplota 18-24°C 15-25°C, chraňte před mrazem

Zalévání bez přemokření

Begónie sice milují vlhké prostředí, ale nesnáší přemokření. Zalévání je proto tou nejdůležitější a zároveň nejnáročnější částí péče o begónie. Jak tedy zalévat, abychom rostlinám dopřáli dostatek vláhy, ale zároveň je neutopili? Zásadní je nechat substrát mezi jednotlivými zálivkami proschnout. Kontrolu provedeme prstem – zaboříme ho asi 2 cm hluboko do zeminy. Pokud je suchá, můžeme zalít. V opačném případě s zálivkou počkáme. Frekvence zálivky se liší v závislosti na ročním období, teplotě a vlhkosti vzduchu. V horkých letních dnech bude potřeba zalévat častěji než v zimě. Vždy ale platí, že méně je více. Raději zalijte menším množstvím vody a sledujte reakci rostliny. Begónie vám dají jasně najevo, zda mají vody dostatek, nebo naopak trpí přemokřením.

Hnojení pro bohaté květy

Begónie sice nepatří mezi nejnáročnější rostliny, přesto jim pravidelné dodání živin prospěje, a to zejména v období květu. Pro bohaté kvetení je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podpoří tvorbu květů a jejich sytost barev. Naopak s dusíkem buďte opatrní – jeho nadbytek by sice podpořil růst listů, ale na úkor květů. Hnojte ideálně jednou za 14 dní tekutým hnojivem, které přidáte do zálivky. Alternativou jsou i hnojivé tyčinky, které se zapíchnou do substrátu a postupně uvolňují živiny. Pamatujte, že méně je někdy více – předávkování hnojivem může rostlinu spálit. Vždy se řiďte instrukcemi na obalu hnojiva a dbejte na správné dávkování.

Množení řízky a semeny

Begónie se dají množit dvěma hlavními způsoby: řízky a semeny. Množení řízky je rychlejší a jednodušší metoda, která vám zaručí rostliny identické s mateřskou rostlinou. Zvolte zdravý a silný řízek o délce asi 10 cm a odstraňte spodní listy. Řízek můžete zasadit do substrátu pro řízkování nebo do vody. Důležité je udržovat substrát vlhký a teplotu kolem 20 °C. Množení semeny je náročnější a zdlouhavější proces, ale umožňuje vypěstovat rostliny s novými vlastnostmi. Semena begónií jsou velmi drobná, proto je vyséváme na povrch substrátu a jemně je přitlačíme. Pro klíčení semen je důležitá vysoká vzdušná vlhkost a teplota kolem 25 °C. Ať už se rozhodnete pro množení řízky nebo semeny, dopřejte mladým rostlinám dostatek světla, ale chraňte je před přímým sluncem. Pravidelně je zalévejte a přihnojujte hnojivem pro begónie. S trochou péče a trpělivosti se vám podaří vypěstovat krásné a zdravé begónie, které vám budou dělat radost svými květy.

Přesazování a zazimování

Begónie obvykle přesazujeme na jaře, ideálně do květináče o jednu velikost větší. Použijte substrát určený pro begónie nebo univerzální substrát s přídavkem perlitu pro lepší propustnost. Při přesazování dávejte pozor na křehké kořeny. Zazimování begónií závisí na druhu. Hlíznaté begónie po odkvětu přestaneme zalévat a necháme hlízy zatáhnout. Poté je opatrně vyjmeme z květináče, očistíme a uložíme na suché a chladné místo (ideálně 5-10 °C). Na jaře je pak můžeme znovu zasadit. Begóniím, které netvoří hlízy, dopřejeme světlé a chladnější stanoviště (okolo 15 °C) a omezíme zálivku. Důležité je zabránit úplnému proschnutí substrátu. Na jaře, s příchodem teplejšího počasí, můžeme begónie opět umístit na teplejší a světlejší místo a začít s pravidelnou zálivkou a hnojením.

Škůdci a choroby begónií

Begónie, ač krásné a oblíbené pokojové rostliny, bohužel nejsou imunní vůči škůdcům a chorobám. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, které se projevují lepkavými listy a deformací nových výhonků. Dalším nezvaným hostem může být sviluška chmelová, která zanechává na listech drobné žluté skvrnky a jemné pavučinky. Proti těmto škůdcům lze bojovat jak chemickými přípravky, tak i přírodními metodami, jako je například postřik z roztoku mýdla a vody. Co se týče chorob, begónie bývají náchylné k padání klíčních rostlin, které je způsobeno houbovou infekcí. Tomuto problému lze předejít sterilizací substrátu před výsevem a zajištěním dostatečného větrání. Důležitá je také zálivka – begónie nesnáší přemokření, které může vést k hnilobě kořenů. Pravidelná kontrola rostlin a včasná reakce na případné problémy je klíčem k pěstování zdravých a krásných begónií.

Tipy pro zdravé rostliny

Begónie patří mezi oblíbené pokojové rostliny, a to pro své krásné květy a nenáročnost. Aby vám begónie dělaly radost co nejdéle, je potřeba dodržovat pár základních pravidel. Begónie potřebují dostatek světla, ale nesnáší přímé slunce. Ideální je pro ně stanoviště s rozptýleným světlem, například na parapetu okna orientovaného na východ nebo západ. Zálivka by měla být pravidelná, ale mírná. Begónie nesnáší přemokření, proto je důležité nechat substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. V zimě zálivku omezte. Pro bohaté kvetení je vhodné begónie přihnojovat jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Begónie jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům. Pokud se na nich přeci jen objeví, je důležité včas zasáhnout.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov